Ana Sayfa / Bilgi Merkezi / Alternatif Kredi Türleri Nelerdir?

Alternatif Kredi Türleri Nelerdir?

Alternatif Kredi Türleri Nelerdir? 326 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

42En kısa şekliyle söylenebilir ki uzun vadede ve yüksek tutarlı kredilerde, mevcut seçeneklerinin yeterli olmadığı durumlarda tüketici, alternatif kredi seçeneklerini değerlendirmek durumunda kalabilir.

Örneğin, nin 50 bin TL’ye ve 60 aylık vadeye kadar olduğu göz önüne alınırsa, bu tutarın ve vadenin üstüne çıkmak, bazı tüketiciler için bir ihtiyaç olabilir. Üstelik bu maksimum oranlar için kefile ihtiyaç duyulduğunun da altını çizmek gerekir.  İşte böyle durumlarda olan tüketiciler için, ipotekli ihtiyaç kredisini önerebiliriz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi ihtiyaçlarında, ihtiyaç kredilerinin yeterli olmadığı durumlarda kullanılabilen bir kredi türüdür. Tüketici, ihtiyaç duyduğu yüksek tutarlı kredi için bir gayrimenkulünü bankaya ipoteğe verir. Bu gayrimenkul, kendisine ait olduğu gibi bir yakınına da ait olabilir. Bu nedenle halk arasında ev ipotekli kredi olarak adlandırılır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi ile İhtiyaç Kredisinin Farkı Nedir?

Bu iki kredi türü arasındaki en önemli ve en belirgin fark, faiz oranlarıdır. İpotekli ihtiyaç kredisinde bankalar, teminat olarak tüketicinin bir gayrimenkulüne ipotek koyduğu için vereceği kredinin faiz oranları ihtiyaç kredilerine göre çok daha düşük olur.

Diğer bir fark da iki kredi türüne ödenen vergilerde ortaya çıkar. İhtiyaç kredilerinde tüketiciden Kaynak Kullanım Destekleme Fonu (KKDF) ile Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) adı verilen vergiler alınır. Fakat ipotekli ihtiyaç kredilerinde, bankaya teminat olarak sunulan gayrimenkul, kredi sahibinin kendisine aitse, bu tüketiciden sadece KKDF alınmaktadır.

Hangi Kredi Türü Daha Avantajlıdır?

Eğer tüketicinin ihtiyacı kısa vadeli ve düşük tutarlı bir kredi ise ihtiyaç kredisi alması daha doğru bir tercih olur. Fakat uzun vadede ve yüksek tutarda bir krediye ihtiyacı varsa, vergi farkı ile düşük faizli olmasından dolayı ipotekli ihtiyaç kredisi , tüketici için daha ideal olacaktır.(hangikredi.com)

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler : ,