Ana Sayfa / Kredi Genel / Banka Kredi Başvurusu Hangi Nedenlerle Reddedilir ?

Banka Kredi Başvurusu Hangi Nedenlerle Reddedilir ?

Banka Kredi Başvurusu Hangi Nedenlerle Reddedilir ? 15 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Banka Kredi Başvurusu Hangi Nedenlerle Reddedilir ?

Kredi ihtiyacı her zaman önemli konuların başında gelmektedir. Nakit paraya olan ihtiyaçtan ötürü, bankalardan alınan kredilerin büyük bir önemi bulunmaktadır. Özellikle bu önemi incelediğimizde ve temel yapılarına baktığımızda, pek çok açıdan önemli bir sisteminde düzenlendiğini görebiliyoruz. Kredi çekmek ve geri ödemesinin de faiz üzerinden geri yapılması gibi unsurlar bu işin temel prosedürleri olmaktadır. Tabi kredi çekmek her zaman kolay değildir. Pek çok kişi de kredi başvurusu yaptıklarında geri taleplerinin iptal edilmekte olduğunu görebiliyoruz. Bu yüzden de banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddedilir sorusu, pek çok kredi çekmeyi düşünenler için sorulmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi başvurusu bankalar tarafından reddedilmesinin bazı sebepleri ve sonuçları vardır. Bunlar kendilerini doğrudan güvenceye almak ve kredi ihtiyacı olan kişiye para verdiklerinde bunu geri alabilmelerini istemelidir. Bu yüzden her bir banka, kendini mutlaka güvenceye almak için çabalamakta ve bu konuda gereken tüm adımları en doğru bir şekilde uygulamayı hedeflemektedir. Bundan dolayı da kredi talepleri için biri başvurduğunda;

  • Kişinin geçmiş tüm bilgilerini inceler, talep eder ve soruşturur,
  • İlgili kişinin banka geçmişi üzerindeki etkilerine bakar ve yasal açıdan değerlendirmelerini sorgular,
  • Kişinin adli suçlar üzerindeki özgeçmişini araştırır,
  • Daha önce bir banka ile çalışmışsa o banka üzerindeki ödeme olanaklarını inceler,
  • varsa, düzenli ödeme yapmış mı, yapıyor mu yoksa gecikmeli mi ödüyor olduğuna bakmaktadır,
  • En önemli unsurlar içerisinde kredi notuna bakarak, kişinin kredi verilebilir nitelikte olup olmadığını da tespit etmeye çalışır,
  • Daha önce çekilen kredilerde ödemelerini düzenli yapıp yapmadığına bakar,
  • Bir kişi kredi çekecek ise, o kişinin gelir imkanı, sahip olduğu mal ve mülk gibi unsurla da bakarak, kişiler için bir kredi araştırması yapmaktadır.

Bankaların tüm bu tutumları, evrak talepleri, ailenin gelir düzeyi gibi unsurlarla da çoğalmaktadır. Bu yüzden de banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddedilir konusunda, bu tür unsurlara mutlaka bakılmaktadır. Kişinin kredi başvurusunun gerekli onayları alıp almaması ve bu konuda geri bir dönüşü sağlama konusundaki tüm yaklaşımlar, kişinin bankalar ile geçmişine ve gelir düzeyine bağlı olarak değişmektedir.

Bankalardan Kredi Çekmede Sorunsuz Adımlar

Bir banka, kredi verirken, verdiği kişiden bu parasını düzenli bir şekilde faiz ile geri alabilmeyi ister. Bunun içinde kişinin aylık gelir tutarı üzerinde %50’si üzerinde düzenlenmektedir. Bu yüzden de taksitlendirme seçeneklerinde gelir durumuna göre bir hesaplama yapılarak, %50 oranında bir imkan sağlanmaktadır. Yine de bir kişinin sorunsuz kredi çekebilmesi için, kredi notunun oldukça olumlu olması gerekiyor. Yüksek kredi notunda bir banka, ilgili kişiye kredi verme konusunda bir pürüz çıkarmayacak ve bu bağlamda işlemleri de hızlandırabilecektir. Bu yüzden de Banka kredi başvurusunu hangi nedenlerle reddedilir konusunda, kredi notunun her zaman iyi olması gerektiği iyi bilinmelidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :