Ana Sayfa / Kredi Genel / Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Nelere Dikkat Ediyor? 37 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bankalar İhtiyaç Kredisi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Günümüzde için bankalara başvurmayan kişi sayısı oldukça azdır. Bu başvurular bazen kolayca ve olumlu şekilde cevaplanır, bazense kişilerin belli kriterleri karşılamaması durumlarında olumsuz dönüş olarak gelir. Bankalar bu başvurularını değerlendirirken hem kişinin ihtiyaçlarını karşılamak isterler, hem de kendi risklerini azaltmaya çalışırlar. Bu aşamada karar verirken dikkat ettikleri hususlar ise tüm kredi başvurusu yapan vatandaşlar tarafından bilinmesi gereken bir noktadır. İşte tam bu aşamada kişilerin kafasında “Bankalar ihtiyaç kredisi verirken nelere dikkat ediyor ?” sorusu oluşur.

Bankaların İhtiyaç Kredisi Verirken Dikkat Ettikleri Noktalar

Kredi Risk Raporu; Bankaların verirken ve çek hizmetini sunarken dikkat ettikleri en önemli ayrıntı kredi risk raporudur.  Bu kredi risk raporları bankaların açısından müşterinin performansını gördükleri ve haklarında kredi verip vermemek için karar verdikleri bir rapordur. Kredi kullandırırken bu rapora bakarak onların hakkında olumlu ya da olumsuz bir karara varırlar. Bu açıdan kredi skorunuzun yüksek olması için elinizden geleni yapmalısınız.

Aylık Düzenli Gelen Net Gelir;  Bankalar kredi başvurularınızda en çok aylık düzenli ve net gelirlerinize dikkat ederler. Talep ettiğiniz tutarın vadesini her ay düzenli bir şekilde ödeyeceğinizin teminatı olan bu kriter bankalar nezdinde kanıtlanması ve belgelenmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

Geçmiş Ödeme Performansı; Kredi başvurularınızda bankalar tarafından özellikle dikkat edilen hususlardan biri de geçmiş ödemelerinizdir. Geçmiş ödemelerinizi ne kadar düzenli ve atlamadan yaptıysanız bankanın gözünde kredi verilmesi ve güvenilmesi kolay olan kişiler kategorisinde yer almanız o kadar kolaylaşır.

Yaş Kontrolü; Elbette ki bankalar kredi verecekleri kişilerin yaşlarına da dikkat ederler. Yasaların çerçevesinde bankacılık hizmetlerinden yararlanma yaşı 18dir. Yaşınızın 18’den büyük olması gerektiği gibi 70’ten de düşük olması gerekiyor. Bankalar 70 yaş ve üzerine kredi verirken büyük sıkıntı çıkartabiliyorlar.

Sahip olunan mal varlığı; Kredi başvurusu yapan kişilerin üzerindeki gayrimenkul ve araç gibi mal varlıkları da kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için büyük bir etkendir. Bu mal varlıkları bankalar açısından bir garanti niteliği taşır. Bu yüzden kredi başvurusu yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de mal varlıklarınızı teminat olarak göstermenizdir.

Medeni Hali; Bankaların kredi verirken baktıkları ilginç bir detay ise kredi başvurusunda bulunan kişinin medeni halidir. Evli ve çocuklarıyla eşine bakmakla yükümlü olan birinin alacağı krediyi geri ödemesi soru işareti yaratırken bekar ve sadece kendinden mesul olan birinin kredi çekmesi bankalar nezdinde daha güvenilir görülür.

İhtiyaç Kredisi Dışında Aldığınız Krediler; Bankalar Mortgage gibi konut kredilerine de dikkat ederler. Eğer bankaya başvuruda bulunuyorsanız, ihtiyaç kredisinin yanında diğer aldığınız kredileri de ödeyebildiğinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Tüm bu saydığımız ihtiyaç kredisi alabilme koşulları ve niteliklerini taşıyorsanız ihtiyaç kredisi için bankalara başvurabilir, büyük ihtimalle de olumlu bir sonuç alarak kredinize kavuşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :