Ana Sayfa / Kredi Genel / Bireysel Kredi Ödeme Planında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bireysel Kredi Ödeme Planında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bireysel Kredi Ödeme Planında Nelere Dikkat Edilmelidir ? 31 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bireysel Kredi Ödeme Planında Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Kredi çekmek için başvuru yaptıktan sonra, krediniz onaylandığı takdirde, bankalar kredi kullanımı için müşterinin talepleri doğrultusunda bireysel kredi ödeme planı çıkarırlar. Bireysel kredi ödeme planı, kredinin süresine, aylık taksitlerin miktarına, çekilen kredi miktarının faiz oranlarına ve kredi çeken kişinin aylık olarak kendini zora sokmadan, rahatça ödeyebileceği miktarın hesaplanmasına göre yapılır. Peki, bireysel kredi ödeme planında nelere dikkat edilmelidir ?

 

Kredi Çekme Sebebi

 

Öncelikle düzenli gelire sahip kredi çeken kişi, krediyi hangi amaçla çektiğini bankaya dürüst bir şekilde ifade etmelidir. Çünkü bankanın çeşitli kredi ürünlerinin bulunmasının yanı sıra, her kredi ürünü için farklı farklı avantajlar sunabilmektedir. Örneğin; kişi ev almak için kredi çekiyorsa, bankanın “konut kredisi” avantajlarından yararlanma hakkına sahip olur. Bu avantajlar, kredi çeken kişiyi, aylık ödemelerinde rahatlatmaya yönelik avantajlardır.

 

 

Aylık Ödeme Miktarı

 

Bireysel Kredi ödeme planı oluştururken dikkat edilmesi gereken ikinci nokta, krediyi çeken kişinin aylık ödeyeceği maksimum miktara karar vermiş olmasıdır. Bu miktar hesaplanırken, kişinin aylık gelir düzeyini göz önünde bulundurması gerekir. Yapılan istatistiklere göre bu hesaplama yapılırken ödenecek miktarın, kişinin gelir düzeyinin %40’ı kadar olması en doğrusudur. Örneğin, krediyi çeken kişinin aylık 1.500 TL geliri varsa, aylık kredi ödemesinin en fazla 600 TL olması, kişinin diğer ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Kredi Vadesi

 

Bireysel kredi ödeme planında önemli rol oynayan bir diğer husus kredi vadesi seçimidir. Krediyi çeken kişi, kredi vadesini hesaplarken öncelikle temel ihtiyaçlarını hesaplamalı ve buna göre en kısa sürede kendini zora sokmadan ödeyebileceği bir miktar belirlemelidir. Aynı zamanda konut ve araç kredisi dışında çekilen ihtiyaç kredisinin vadesinin en fazla 36 ay olduğunu göz önünde bulundurarak hesaplamalıdır.

 

 

Banka Hesaplaması

 

Bireysel kredi ödeme planında bankaların kredi hesaplamalarının arka planının bilinmesi, kredi çeken kişinin bilinçli işlem yapabilmesi için önemlidir. Kredi taksidi; ana para, faiz ve vergilerden oluşur. Bankaların faiz ve vergi oranları, bankasına göre değişiklik göstermekte olup, konut kredisi bütün bankalarda vergiden muaftır. Kredinin vadesi uzadıkça aylık ödenen kredi miktarı küçülürken, toplamda ödenecek olan miktar büyür. Krediyi çeken kişinin düzenli geliri dışında, kayıt altına alınmamış bir geliri varsa, kredinin hızlıca bitmesi açısından, kredi vadesini kısa tutması ve taksitlerini büyütmesi mantıklı olacaktır.

 

Kredi Yapılandırması

 

Kredi çeken kişinin kredi borcunu öderken zorlanması durumunda, bankadan kredi borcunun yeniden yapılandırılması ve aylık ödenen kredi miktarının küçültülmesi talebinde bulunulabilir. Bu durum kredi ödeme planında değişikliğe yol açacağı gibi, ilk çekilen kredi miktarında geri ödemesi yapılacak olan toplam ödemenin artmasında sebep olacaktır. Aynı zamanda bankalar, kredi yeniden yapılandırmasında faiz oranlarını değiştirme hakkına sahiptir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :