Ana Sayfa / Kredi Genel / Bozuk Olan Kredi Sicili Ne Kadar Zamanda Düzelir?

Bozuk Olan Kredi Sicili Ne Kadar Zamanda Düzelir?

Bozuk Olan Kredi Sicili Ne Kadar Zamanda Düzelir? 35 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bozuk Olan Kredi Sicili Ne Kadar Zamanda Düzelir?

Kredi sicili demek geriye dönük olarak bankalarla olan çalışmalarınızın düzenli olup olmadığı demektir. Herhangi bir bankaya olan kredi borcunu ödeme tarihinden itibaren 90 içinde ödemeyen kişilerin 90 günün sonunda yasal takip başlar ve bankanın görevlendirdiği avukatlar ile bu borç tahsil edilir. Bundan sonraki süreçte de banka değil avukatlar muhatabınız olur. Avukata devrolan dosyanızla beraber sizde kara listeye girmiş olursunuz ve maalesef 5 yıl boyunca bankalardan kredi, kredi kart, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerden faydalanamazsınız. Bunun düzelmesini beklemek zorundasınız. Tabii hükümet sicil affı gibi bir yasa çıkartır ise durum farklı olabilir.

Kara Liste Affı Belli Oldu Mu?

Kara liste dediğimiz bilgiye internetten hemen ulaşamazsınız. Türkiye’de 12,5 milyon vatandaşı ilgilendiren bir durum olan kara lise yasası meclisten geçti. Yasanın cumhurbaşkanı tarafından onaylanması ile resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek ve yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde geciktirdiği veya yapılandırdığı borcunun tümünü ödeyen kişiler kara listeden çıkartılacak ve artık bankalardan kredi, veya kredili mevduat hesabı gibi ürünleri kullanabilecek. Bu ürünleri kullanarak da tekrardan düşen kredi notunu yükseltebilecek. Böylelikle bankalarla bir çalışma kuramayan kişilerin kredi ve alması sağlanarak iç piyasasını hareketlendirilmesi amaçlanmaktadır. Hem esnaf hem sanayici hem de vatandaşın ödemelerini bir araya toplayabileceği bu uygulama ekonominin tekrar hareketlenmesini sağlayabilir.

Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kara liste sorgulama şeklinde bir dosya veya data bulunmaz. Kara listeden çıkmanız için yasanın yürürlüğe gireceği tarihi takip edin ve yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içerisinde sizi kara listeye düşüren borcunuzun tamamını ödeyin. Bu durumda kara listeden çıkartılırsınız. Sorgulama işini ise internet üzerinden findeks yani kredi risk raporu satın alın rapor içeriğinde tüm bilgileriniz gecikmeleriniz, takipleriniz ve limitleriniz yer alır. Buradan sorgulama yapabilirsiniz. Bunun dışında kara liste sorgulama şeklinde bir uygulama ya da hizmet kanalı bulunmaz. Bunu öğrenebileceğiniz tek yöntem kredi risk raporu almanızdır. 8,85 TL şeklinde ücretlendirmesi bulunan bu raporu müşterisi olduğunuz herhangi bir bankanın internet bankacılığını da kullanarak satın alabilir detaların mail adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Banka Sicil Temizleme Nasıl Yapılır?

Bozuk sicili temizlemenin direkt bir yöntemi bulunmaz maalesef. Bozuk banka sicili ile kredi notunu karıştırmamak adına şöyle bir açıklamada bulunalım; banka sicili, sizin bankalarla olan tüm gecikmelerinizi veya düzenli/düzensiz ödemelerinizi gösteren bir bilgi tablosudur. Bu tabloda gecikme, takip, avukatlık, düzenli/düzensiz ödemeleriniz gibi tüm detaylar görünür. Yani sicil affı çıkıp bu aftan faydalansanız da banka sicilinizde geriye dönük tüm pürüzler görünmeye devam eder. Kredi notu ise, az önce belirtmiş olduğum durumların sonucunda banka sicilinizin puanlandırılmış halidir. Bunun tüm detaylarını kredi risk raporunuzda görebilirsiniz.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :