Çiftçiye 6.5 milyar liralık kredi sözü | Kredi Kampanya 
Ana Sayfa / Ekonomi / Çiftçiye 6.5 milyar liralık kredi sözü

Çiftçiye 6.5 milyar liralık kredi sözü

Çiftçiye 6.5 milyar liralık kredi sözü 288 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

TÜRKİYE Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, çiftçiye bu yıl 6.5 milyar lira kredi vereceklerini söyledi.

timthumbGüvendi, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde (EMD) yapılan sohbet toplantısında, kredi faizinin büyük kısmının hazineden karşılandığı bir sistemle çiftçiye, faizsiz veya maksimum yüzde 8  finansmanla kredi verdiklerini belirtti. Güvendi, özel bir bankayla Tarım Kredi arasında kredi maliyeti bakımından yüzde 100’e yakın fark olduğunu ifade etti.Bu yıl kullandırılan kredi miktarını geçen yıla göre yüzde 9 artırarak, 6 milyar 500 milyon lira olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildiren Güvendi, ürünü sezonunda alma karşılığında yüksek faizle avans verilmesinin, Tarım Kredi’nin güçlü olması ve sahadaki etkisini artırmasıyla azaldığını söyledi. Önceliklerin var olan üyelerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak, pasif ortaklarını aktif hale getirmek ve ortakların büyümelerini sağlayacak projeler geliştirmek olduğunu dile getiren Güvendi, 26 milyar lira kredi kullanımıyla Ziraat Bankası’nın birinci sırada olduğunu, 6 milyar lira kredi kullandırılmasıyla da Tarım Kredi’nin ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Güvendi, kredi ihtiyacına ve talebe göre verilecek kredi miktarının artırılabileceğini ifade etti.

GIDADA OLUMLU SEYİR
Güvendi, gıda fiyatlarından nüfusun yüzde 90’nın memnun olmadığını dile getirerek, üretici ile tüketici fiyatları arasındaki makasın daraltılması için gayret gösterdiklerini ancak piyasayı etkileyecek güçte olmadıklarını söyledi.  Gıda fiyatlarında bu yılki beklentilerin olumlu olduğunu ifade eden Güvendi, çiftçinin üretimden ve hayvancılıktan vazgeçmediğini, bu nedenlerle bu yılın geçen yıldan iyi olacağı kanaatinde olduklarını kaydetti.

KESİM BÜYÜK TEHLİKE
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının et ithalatına izin vermediğini anlatan Güvendi, “Fakat burada eksik olan husus, et ithalatı yapmıyorsak, kendimizin yetiştiriyor olması lazım, içeriden karşılanması gerekir. Tarım Kredi olarak toplu olarak besi hayvanı ithal edip, küçük ve orta ölçekli çiftçilere bu hayvanlarının dağıtımını yapmayı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teklif edeceğiz” diye konuştu.  Güvendi, et fiyatları çok yükseldiğinde damızlık hayvanların kesime götürüldüğünü ifade ederek, bunun büyük tehlike oluşturduğunu kaydetti.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :