Faizsiz Kredi Uygulamasından Kimler Faydalanacak | Kredi Kampanya 
Ana Sayfa / Ekonomi / Faizsiz Kredi Uygulamasından Kimler Faydalanacak

Faizsiz Kredi Uygulamasından Kimler Faydalanacak

Faizsiz Kredi Uygulamasından Kimler Faydalanacak 333 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

42Canikli, artık unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında elimizden geleni yapacağız. İlk adım olarakta faizsiz kredi müjdesini verdi.

Bakan Canikli, esnaf ve sanatkârlarımızın beklentileri akabinda Sayın Başbakanımız tarafından müjdelenen uygulamaların Bakanlar Kurulunun mevzu ile alakalı kararı ile yaşama geçtiğini ortaya koyarak şu şekilde açıkladı: ” Bunun üzerine el dokumacılığı, bakır işletmeciliği, çini çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığı tarafından itiraf edilen geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkâra olumlu ayrımcılık yapılacak olan . Bu meslek erbabının 2015 senesinde kullanacağı kredilerin faizinin tamamı Hazine tarafından ilk karşılaması yapılacak , esnafımızın cebinden faiz borcu çıkmayacaktır. Bu kolaylık unutulmaya yüz tutan bu mesleklerde çalışma göstermek yoluyla kültürel ve sanatsal değerlerimizin dünden günümüze yeni kuşaklara aktarılmasında köprü işlevi görenlere hükümetimizin gösterdiği vefanın bir göstergesidir.”
Bakan Canikli, yeni düzenlemeyle bunun yanı sıra ; kredi başvuru tarihi itibariyle, en az 3 senelik ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesiyle alakalı meslek kolunda, son 1 sene içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkârların da sıfır faizle kredi kullanma imkânına kavuştuklarını konuştu.
Bakan Canikli, imalat ve tamirat ile hizmetle alakalı meslek kollarında çalışma gösteren esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediler için ödenmesi lazım gelen faizin % 50’si da Hazine tarafından karşılanacağını belirtti . 2002-2014 arası zamanda , Türkiye genelinde kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla yaklaşık olarak 1 milyon 100 bin küçük işletmenin, esnaf ve sanatkârın kullandığı düşük faizli kredi miktarının 39 milyar 957 milyon 347 bin 772 TL’ye ulaştığını ifade eden Bakan Canikli, şu şekilde açıkladı:
“Hükümetimizin küçük işletmelere, esnaf ve sanatkâra verdiği ehemmiyet istikametinde bu kredilere tahsis ettiğimiz kaynaklar, esnaf ve sanatkârımızın yoğun talebi de dikkate alınarak 2015 Yılı Bütçesi’nde 600 milyon TL olarak belirlenirken, Sayın Başbakanımız bu ödeneğin 750 milyona çıkarılacağını müjdelemiştir. Bu ödeneğin hepsinin 2015 senesi içerisinde kullanılması halinde, küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârın 2015 senesinde kullanabileceği toplam kredi hacminin 16 milyar lirayı aşması beklenmektedir.”

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz