Ana Sayfa / İhtiyaç Kredileri, Kredi Genel / İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırma

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırma

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırma 28 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırma

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Karşılaştırma işlemi, bu krediye başvurmak isteyenlerin yaptığı ilk şeydir. Ülkemizdeki bankacılık düzeni liberal ekonomi sistemine göre işlemektedir. Bundan dolayı da bankalar arasındaki faiz oranları değişmektedir. İhtiyaç kredisi, son dönemde en çok tercih edilen kredi çeşitlerinin başında gelmektedir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi genel olarak tutarı düşük olan ve kısa vadeli para ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir kredi şeklidir. İhtiyaç kredisi sadece gerçek kişilere verilmektedir. Herhangi bir ticari işletme bu krediyi alamaz. Ancak işletme sahibi kendi adına bir başvuruda bulunursa bu krediyi alabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neden Sabit Değildir?

Ülkemizde yerli ve yabancı birçok banka vardır. Türkiye’de uygulanan ekonomik sistem genel anlamda tam olmasa da liberal ekonomik sistemdir. Yani serbest piyasa şartları söz konusudur. O yüzden devlet bankaların faiz oranlarına müdahale etmemektedir. Bundan dolayı da faiz oranları bankadan bankaya değişebilmektedir.

Faiz Oranları Karşılaştırması Neden Yapılmaktadır?

İhtiyaç kredisi faiz oranları karşılaştırma işlemi, daha az faiz ödemek ve kredi şartlarını öğrenmek için yapılan bir işlemdir. Bankaların farklı oranlarda faiz uygulamasına gitmesi, böyle bir karşılaştırma yapmayı zorunlu hale getirmiştir. Çünkü hiç kimse, fazladan yüksek faizli bir kredi çekmek istememektedir. Bundan dolayı da en uygun faiz oranını veren bankayı bulmak için böyle bir karşılaştırma yoluna gitmektedir.

Faiz Oranları Karşılaştırması Sonuçları Nasıldır?

Faiz oranlarının karşılaştırılması, ihtiyaç kredisine başvuracaklar için büyük bir önem taşımaktadır. Hatta bu işlemin yol gösterici olduğunu da söylemek gerekmektedir. Çünkü yapılan karşılaştırma sonrasında faiz oranlarının oldukça farklı olduğunu dile getirmek lazımdır. Ortalama bir ihtiyaç kredisi için ülkemizdeki en düşük faiz oranı yüzde 0.99 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu seçenekte minimum vade süresi 36 ay iken, maksimum vade süresi ise 48 ay olarak belirtilmiştir. Bir başka banka ise bireysel ihtiyaç kredisi için faiz oranını yüzde 1.14 olarak vermiştir. Bu banka minimum vade süresini 3 ay ile sınırlarken, maksimum süreyi de 48 ay olarak belirlemiştir. Ülkemizdeki bankalar içerisinde çekilen ihtiyaç kredisine en fazla faiz oranı ise yüzde 1.35 tutarındadır. Yani bu seçeneği belirleyen bankadan çekeceğiniz bir ihtiyaç kredisi için yüzde 1.35 faiz ödemek gerekmektedir. Aynı bankanın maksimum ödeme süresi 48 ay olarak belirlenirken, minimum ödeme süresi ise 3 aydır.

İhtiyaç kredisi faiz oranları karşılaştırma durumu, her bankaya göre farklılık göstermektedir. Bundan dolayı böyle bir krediye başvuracak olan kişilerin bu işlem öncesinde faiz oranlarını karşılaştırması iyi bir tercih olacaktır. Çünkü faiz oranları arasında ciddi farklar vardır. 0.99 ile 1.35 arasındaki fark, çekilen ihtiyaç kredisi tutarı oranınca büyük ödeme farklılıklarını da beraberinde getirebilmektedir. O yüzden karşılaştırma yapmadan krediye başvurmamak sağlıklı bir seçim olacaktır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :