Ana Sayfa / Kredi Genel / Kara Listeye Kredi Veren Banka

Kara Listeye Kredi Veren Banka

Kara Listeye Kredi Veren Banka 22 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kara Listeye Kredi Veren Banka

Müşterilerin Kara Listeye Kredi Veren Banka araştırmasına girmeleri demek kara listede olmaları demektir. Kara listeye girmek demek ise bankalardan her ne tür kredi alınmış olursa olsun bildirilen güne dair yapılan ihbar neticesinde de borcunu ödememiş kişileri bankanın Merkez Bankası’na bildirmesi durumunda müşteri kara listeye alınır. Merkez Bankasının kara listesine giren kişi hiç bir şekilde bankalardan kredi alamaz. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi alamayacağı gibi bile alamazlar. Bankalar potansiyel müşteri kitlesine de ulaşabilmek için zor durumda kalarak kara listeye girmiş çok fazla tüketici bulunduğu için bazı bankalar ipotekli hizmeti sunmaktadır.

Tapusu üstünüzde olan bir taşınmazın tapusu karşılığında tapulu mala ipotek konularak kredi verilebilse de kara listeden çıkmadan kredi vermek konusunda başvuru sonucunuz yinede olumsuz olarak değerlendirebilir. Kara listede olup ta bankadan kredi alabilmenin bir yolu da borçlu olduğunuz bankaya borcunuzu ödedikten sonra müşterisi olduğunuz bankanıza vadeli mevduat hesabı açtırmak suretiyle ve bu hesap açık kaldığı sürece düzenli olarak para transferleri gerçekleştirmeniz, vadeli mevduat hesabınıza faturalarınızı otomatik ödemeye bağlatarak ve verilen otomatik ödeme talimatlarında faturaların ödenebilmesi için para bulundurmak suretiyle vadeli mevduat hesabınız aktif oldukça banka ile ilişkilerin düzenli gözükmesi halinde banka kredi verebilir. Düzenli ödemelere ve vadeli hesabın bulunmasına rağmen bankanın kredi vereceği kesin değildir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeye Kredi Veren Banka araştırılmasına girildiğinde birkaç banka bulunsa da kredi onay sırasında vermeme hakkına da sahiptirler. Kara listede olmak bankalar için kabul edilebilecek durum değildir. Bankalar vereceği paranın ödenmesinin garantili olmasını beklerler. Banka finansal desteği kazanacağı faizden almakta olduğu için paralarını sadece güvenilir müşterilerine vermek isterler. Bankalardan kredi alarak ödeme sorunları olan kişilerin kara listeye düştükleri kişi sayısı bir milyonu aşması sebebi ile kara liste affı gündeme gelmiş fakat henüz onaylanmamıştır.

Tabiki şu anda yürürlükte olan kredi sicil affı nedeni ile aftan yararlanacak kişilere bankaların kredi kullandırmaları mümkün.. Bu şu an yürürlükte olan yasaya özgü bir durum ve 27 Temmuz tarihine kadar geçerli olacak.. Bu süreç haricinde kara listede yer alan kişilere ilişkin işleyişi aşağıda inceleyebilirsiniz. Şu an yürürlükte olan kredi sicil affının detaylarını da sitemizde arama bölününden arama yaparak ayrıntılı olarak incelemeniz mümkün…

Merkez bankası kara listesine giren kişilerin durumunun düzelebilmesi ve tekrar kredi alabilecek duruma gelebilmeleri için bankalara olan borcun tümünün ödenmesi gerekir. Bankalara borcu kalmayan müşteriler tekrar kredi kullanabilmek için borçlarının tümüyle bitmesinden tam 5 yıl sonra kredi alabilmek için kara listeden çıkmış olurlar. Kara listeden çıkılması durumunda istenilen bankadan gerekli belgeler temin edildikten sonra kredi alma hakkına sahip olurlar.

Kara Listede Olunduğu Nasıl Anlaşılır?

Bankacılık sistemleri geliştiği için T.C numarasının verilmesi ile anında kredi notunuz banka tarafından görüntülenmektedir. Kara listede misiniz ? ya da hangi bankaya ne kadar borcunuz var sistemlere otomatik yansıdığından dolayı her banka durumunuzu görmektedir. Kara Listeye Kredi Veren Banka bulmak konusunda sıkıntı yaşamamak için ödemelerin zamanında yapılması ve bankalar ile ödeme konusunda sıkıntıya düşülmemesi gerekir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :