Ana Sayfa / Konut Kredileri, Konut Kredileri Hakkında / Konut Kredisinde Hangi Masraflar Alınır?

Konut Kredisinde Hangi Masraflar Alınır?

Konut Kredisinde Hangi Masraflar Alınır? 259 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

19Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Bu masrafları şöyle sıralayabiliriz: Dosya ücreti, evrak inceleme ücreti, kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek fek ücreti.

Bu masraflar dışında, indirimli konut kredilerinde bankalar, en başta bir defaya mahsus olmak üzere komisyon alabilmektedirler. Bunlar dışında kredi hayat sigortası, hayat sigortası, zorunlu deprem sigortası gibi masraflar da mevcuttur.

Özel Ücretlendirmeler

Konut kredisinde alınan bu masraflar dışında, ayrıca diğer kredilerde bulunmayan özel ücretlendirmeler de söz konusudur. Bu ücretlendirmeleri kısaca şöyle sıralayabiliriz:

İpotek Fek Ücreti

Tüketici, konut kredisini kapattıktan sonraki aşamada, bankanın konut üzerindeki ipoteğini kaldırmak amacıyla tapu dairesinden “ipotek fek” adı verilen bir yazı almalıdır. Bankanın bu yazıyı almak için tüketiciden talep ettiği ücrete “ipotek fek ücreti” adı verilir.

Ekspertiz Ücreti

Satın alınan konutun metrekaresi ve diğer fiziksel özelliklerine göre değişen ekspertiz ücreti, miktarı belirlendikten sonra sabit bir şekilde tüketiciye yansıtılmaktadır.

Kredi Hayat Sigortası ve Konut Sigortası

Bu sigortalar zorunlu olmamakla beraber tüketici ile bankanın risklerini azaltmak amacıyla alınan masraflardır.

Mortgage Kullanmanın Avantajları

Diğer kredi türlerine göre masraf listesi daha uzun olan konut kredilerinin, tüketiciye sağladığı avantajlar da vardır. Bu avantajların en önemlisi, konut kredisi kullanımlarında, faiz ödemeleri üzerinden kesilen vergilerin bazılarından tüketicilerin muaf tutulmasıdır(hangikredi.com)

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz