Ana Sayfa / Bilgi Merkezi / Kredi Başvurularında Gerekli Belgeler

Kredi Başvurularında Gerekli Belgeler

Kredi Başvurularında Gerekli Belgeler 145 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

5Bütün tüketici ve ekonomi tipleri için bir gün mutlaka kredi kullanmanın zorunluluğu malum. Bankalar, kredi için gereken belgelerde bundan birkaç yıl öncesine göre daha çok kolaylık tanımakla birlikte yine de bazı belgeler için hassas davranıyor. Bu belgeler, bütün kredilerde standart olan belgelerle birlikte kredi türüne ve tüketicilerin gelir durumuna göre de değişebiliyor. Şimdi bu belgeleri standart ve türlere göre ayrımları açısından inceleyelim:

Bütün Kredilerde İstenen Standart Belgeler

Genel olarak bireysel kredilerde nüfus cüzdanı ya da ehliyetin fotokopisi, gelir durumunu gösteren belge (maaş bordrosu), ikametgâh belgesi ya da müşteriye ait adresli bir fatura gibi belgeler banka tarafından mutlaka isteniyor.

Kredinin Türüne Göre İstenen Belgeler

Önceki başlıkta sıraladığımız belgeler, bütün krediler için geçerli olan belgelerdi. Bunlar dışında kredinin türüne göre istenen özel belgeler de var. Örneğin konut kredilerinde kat mülkiyeti tapusu, kat irtifakı tapusu, yapı kullanım izin belgesi, inşaat ruhsatının fotokopisi gibi belgeler de bankanın talebine göre istenebiliyor. Diğer yandan taşıt kredilerinde ise satın alınacak olan taşıta ait proforma fatura da talep edilebilir.

Gelir Türüne Göre İstenen Belgeler

Krediler, ileriye dönük ve geri alınacak ödemeler oldukları için, kredi talep eden müşterilerin güncel gelir durumu ayrıntılı şekilde inceleniyor. Bu kapsamda, ücretli çalışan tüketicilerden güncel maaş bordrosu ve gelir belgesi, emekli vatandaşlardan emeklilik belgesi, şirket sahibi olanlardan firma belgesi, konut sahibi olanlardan kira gelir belgesi, faizlerden geliri olanlardan hesap cüzdanı, çiftçiler için çiftçi belgesi gibi pek çok belge, bankalardan istenebilmektedir.

Diğer yandan kredi için kefil olanlar da benzer belgelerden sorumlu tutulmaktadır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :