Kredi Dosya Masrafı İadesiyle İlgili Gelişme | Kredi Kampanya 
Ana Sayfa / Bilgi Merkezi / Kredi Dosya Masrafı İadesiyle İlgili Gelişme

Kredi Dosya Masrafı İadesiyle İlgili Gelişme

Kredi Dosya Masrafı İadesiyle İlgili Gelişme 261 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

42Kredi veren bankalar tarafından tüm kredi türleri için yapılan kredi başvurusu işlemlerinde talep edilen kredi dosya masrafı ile ilgili güncel bir gelişme yaşandı.

Kredi dosya masrafı için iade işleminin yapılıp yapılmayacağı hep merak edilen bir durumken Yargıtay 13.Dairesi tarafından emsal niteliği taşıyan bir karar alındı.

Kredi dosya masrafı iadesi için emsal niteliğine sahip olan bir karara göre Tüketici Kanunu ‘ndan doğan 3 yıllık zamanaşımı değil, onun yerine Borçlar Kanunu ‘nda yer alan 10 yıllık genel zamanaşımı süresi uygulanacak. Buna göre, 10 yıl önceye kadar yapılan kredi başvurusu işlemlerinde kredi dosya masrafları iadesi mümkün olabilecek.

Kredi türleri alanında tüm kredi başvurusu işlemlerinde söz konusu masrafın talep edildiği bir gerçek. Avukat Cevat Kazma tarafından yapılan açıklamalara göre bu işlemler şu şekilde yapılacak:

Yeni Tüketici Kanunu kapsamında 6505 sayılı kanundak değişiklikle kanunun .05.2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan hükümleri uyarınca doya masrafı 2 bin TL’nin altında olan kredi başvurusu sahipleri, ikametgâh adresindeki ilçe hakem heyetlerine başvuru yapabilecekler. 2000-3000 TL arasındaki kredi dosya masrafı iade talipleri ise valiliklerdeki il hakem heyetleri için başvuru yapacaklar.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :