Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart mıdır? | Kredi Kampanya 
Ana Sayfa / Bilgi Merkezi / Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart mıdır?

Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart mıdır?

Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart mıdır? 175 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

cf437_StartUp_seed-moneyHangi banka olursa olsun tüketicileri kredi kullanırken en başta yapılması gereken bazı resmi işlemler vardır. Bunlardan birisi de bankaların krediye dahil ettikleri hayat sigortası işlemi. Pek çok tüketicinin merak ettiği bir soru olan bu konuyu sizler için inceledik: Kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur?

Böyle Bir Uygulama Esasen Zorunlu Değil

Gerek bankacılık düzenlemeleri içerisinde gerekse resmi düzenlemelerde, kredilerin yanında hayat sigortası yaptırmak gibi bir yasal işlem yok. Bu yüzden kredi alımlarında pek çok kez tüketici ve bankalar arasında sorunlar çıkabiliyor.

Diğer yandan her ne olursa olsun bir hayat sigortası yaptırmak, kredi alımı açısından değilse bile günümüz şartları açısından avantaj ve önem arz eden bir işlemdir.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Ne Gibi Avantajları Vardır?

Hayatın her alanında hepimizin başına gelmesi muhtemel ölüm ya da yaralanma gibi pek çok risk vardır. Eğer birey, bir kredi kullanmışsa bu risklerin gerçekleşmesi durumunda da bazı resmi uygulamalar ortaya çıkar.

Bunların başında da kredi sahibinin vefat etmesi durumunda kredi borcunun, bireyin yasal varisinden tahsil edilmesi zorunluluğu söz konusu olur. Tabi bu tür bir durum tüketicinin olduğu kadar bankanın açısından da bir risktir.

Hayat Sigortası Başka Bankadan Yapılabilir

Resmi olarak kredi hayat sigortası yaptırmak gibi, sigortayı kredi kullanılan bankadan yaptırmak gibi bir zorunluluk da olmadığını belirtmek gerek. Örneğin tüketici bir konut kredisine başvurmuşsa ve banka tarafından tüketiciye bir hayat sigortası tavsiye edilmişse tüketici, başka bir bankadan daha düşük tutarlarda sigorta yaptırma hakkına da sahiptir.

Hayat Sigortası Kredi Tutarını Etkiler mi?

Kredi işlemleri sırasında gerçekleştirilen diğer uygulamaların bazı maliyetleri vardır. Bunlar içinde hayat sigortası da krediyi yaş, cinsiyet, kredi miktarı gibi ölçütlere göre değişmektedir

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :