Ana Sayfa / Kredi Genel / Kredi Notu En Yüksek Kaç Olur?

Kredi Notu En Yüksek Kaç Olur?

Kredi Notu En Yüksek Kaç Olur? 22 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kredi Notu En Yüksek Kaç Olur?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireylerin bankalardaki finansal geçmişlerinin ( kullanımları, hesap hareketleri, kredi ödemeleri vb. analizi) bankaların ortak olarak oluşturmuş oldukları bir sistemde analiz edilmesinin neticesinde karşılık bulduğu puandır. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenir.

Kredi Puanları Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi puan değerlendirmeleri için aralıklar;

1-799= Çok riskli gruba girer

800-1299= İdare eder bir puandır ama yine de riskli olarak görülür.

1299-1500= İyi bir puan olarak değerlendirilir, genellikle kredi alımlarında bir sorun yaşanmaz.

1500 ve üstü= Bankalar için çok iyi bir puandır. Bu gruba ait olan müşteriler genellikle banka kredilerini düşük faizle çekebilirler çünkü geri ödemeleri için risk barındırmamaktadırlar.

Kredi Notu En Yüksek Kaç Olur?

Kredi Notları 0-1900 puan aralığında değer bularak belirlenmektedir. Yani en yüksek puan 1900’dür.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu 1300 puanın altındaysa bankalar bu puana sahip olan kişileri riskli olarak görmektedirler. Bu yüzden kredi notu en yüksek kaç olmalı? diye hesap yapan kişilerin özellikle puanlarını 800’ün altına indirmemeleri gerektiğini göz önüne almaları gerekmektedir. Kredi notları 1300 puanın altında ama 800’ün üstündeyse bankalar için bu kişilerin kefil veya ipotek göstererek kredi çekmeleri genellikle mümkün olabilmektedir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kişiler, zaman zaman ihtiyaç duydukları nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara istedikleri türe göre herhangi bir kredi başvurusunda bulunurlar. Bu kredi başvurusunun onay sürecinde bankalar öncelikle kişilerin düzenli bir geliri olup olmadığına ve sigortalı bir işte çalışıp çalışmadıklarına dair evrak istemektedirler.

Sonrasında değerlendirecekleri konu ise kişilerin bankacılık sistemindeki geçmişleridir. Burada kredi notu devreye girer. Kredi notu, kişilerin banka kredi ürünlerini nasıl kullandıklarının, geri ödemelerini düzenli yapıp yapmadıklarının, kredi kartı kullanımlarının vb. konuların değerlendirilebilmesi için bankalar açısından önemli bir göstergedir.

Bankalar zaman zaman kredi notu düşük bile olsa başka kıstaslara bakarak kişilere avantajlı imkanlar sunabilirler. Yani tek değerlendirme kriteri kredi notu değildir fakat en önemlisi budur. Direkt ve net olarak kişilerin bankalardaki finansal geçmişlerini göstermektedir.

Kredi Notunu Nerden Öğrenilebilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi notları Findeks ‘de kayıtlı olarak bulunmakta ve her ay düzenli olarak yenilenmektedir. Bankalar, sadece kendi bünyelerinde değil kişilerin tüm bankalardaki işlemlerini Findeks kayıtları sayesinde kolayca görebilirler. Findeks’in web sitesinde kredi notu sorgulama bölümünden isteyen herkes kredi notunu öğrenebilir. https://www.findeks.com/

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi Notu Yükseltme amacında olan kişilerin ilk olarak bankaları ile finansal bir planlama yapmaları faydalı olacaktır. Öncelikle borçlar yok edilmeye başlanmalı ve düzenli ödemeler yapılmalıdır. Bunun için de bankalarla borçları yapılandırmak ya da vadelerini uzatmak vb. konularda anlaşma sağlamalıdırlar. Sonrasında ise düzenli ödemeler yapılmasına dikkat edilmelidir. Kredi notunu yükseltebilmek için en başta dikkat edilmesi gereken konular bunlardır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :