Ana Sayfa / Kredi Genel / Kredi Ödeme Performansım Yeni Kredi Çekerken Önemli mi?

Kredi Ödeme Performansım Yeni Kredi Çekerken Önemli mi?

Kredi Ödeme Performansım Yeni Kredi Çekerken Önemli mi? 32 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kredi Ödeme Performansım Yeni Kredi Çekerken Önemli mi?

Öncelikle kredi ödeme performansı denildiğinde akla ne gelmelidir? Kredi performansı, bankalarla kredi anlamında çalışan müşterilerin geçmiş dönemlere çektikleri, kullandıkları kredi ve bunların geri ödenmesine ilişkin durumlarını ifade etmektedir. Bankalar müşterilerine kredi verirken işte bu kredi notu sorgulama işlemine göre uygun müşteriyi seçerler. Kredi ihtiyacı olan kişiler de kredi performans sorgulama işlemi yaparak kredi çekip – çekemeyeceklerine karar verebilirler.

Kredi Başvurusunda Kredi Performansının Önemi

Kredi çekmek için yeni bir başvuru yapacak olan kişiler geçmiş dönemlerdeki bu performanslarına yönelik araştırmaya göre kredi çekebilirler. Yani kredi ödeme performansı kişinin kredi çekmesinde son derece önemlidir. sadece krediler değil, kredi yerine geçen, kullanımları, ek hesap ve nakit avans kullanımları ve ödemeleri de tıpkı geçmiş dönem kredi ödemeleri kadar önemlidir.

Kredi ödeme performansı düşük olan kişiler, geçmişte kredi kullanmış ancak bu kredinin geri ödemelerinde gecikmeler ve aksaklıkla yaşamış müşterilerdir. Bu kişiler yeniden kredi kullanmak istediklerinde kredi notu sorgulama ekranları onlar için olumsuz bir durumu gösterir. Kredi performans sorgulama işleminde sorun yaşamayan kişilerse, geçmiş dönemlerde kredilerini düzenli ve zamanında ödeyen, çektikleri kredileri ödeyerek tamamlayan bireyleri ifade eder. Bu kişiler yeni kredi başvurularında, uygun fiyatlama ve uygun rakamlarda kredi çekebilirler.

 

 

Kredi Sicil Puanı Düşüklüğü Neleri Etkiler

Kredi ve kredi kartı kullanımı geçmiş dönemlerde düzensiz olan ve Kredi sicil puanı düşük olan kişilerin kredi çekmeleri son derece güç olur. Bu kişiler gelir beyanları yeterli olsalar dahi bankaları tarafından krediye uygun müşteri sınıfında çıkarlar. Bu tarz müşterilerden bankalar kefil veya ipotek isterler. Kişi bankaya getireceği, geliri sabit ve kredi sicili olumlu bir kefil veyahut taşınmaz gayrimenkullerin oluşturacağı bir ipotek vererek kredi çekebilmektedir.

Kredi performansı iyi durumda olan müşteriler ise bankalar tarafından aranılmakta ve kişilere hazır kredi teklifleri sunulmaktadır. Burada da elbette kredi çekilecek miktarlar da önemlidir. kişinin o dönem içerisinde hali hazırda ödediği kredi taksitleri varsa bu kredi taksitlerinin üzerine ilave bir ödeme yükümlülüğü alacağı için kişinin gelir sınırını aşmadan kredi kullandırılır.

Gelişen teknoloji sayesinde kişiler bankaların internet sayfaları üzerinden oluşturdukları menülerle artık kişiler kendi kredi performansı sorgulama işlemini yapabilmekteler. Bu yolla bankalara başvuru yapmadan önce kişi kredi notu sorgulama işlemi yapar ve çekmeyi düşündüğü kredi miktarı ve vadesinin onaylanıp onaylanmamasını önceden tespit edebilir. Kredi ödeme performansınızı https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu sayfasından öğrenebilirsiniz.

 

 

Bu şunun için de son derece önemlidir; bankalara yapılan ve onaylanmayan, red olan kredi talepleri de kredi sicilinde olumsuz olarak gözükmektedir. Yani kişi bir ay içerisinde birçok kredi başvurusu yapmış ve bunlardan hep olumsuz cevap almışsa, belirli bir dönem içinde yaptığı bu olumsuz başvurulardan ötürü kredi puanı düşer. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kişilerin kredi puanlarını ve sicillerini kontrol etmeleri kendi kredi performans derecelendirmeleri için son derece önem arz etmektedir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :