Ana Sayfa / Ekonomi / Mikro Kredi Binlerce Kişiyi İş Sahibi Yapıyor!

Mikro Kredi Binlerce Kişiyi İş Sahibi Yapıyor!

Mikro Kredi Binlerce Kişiyi İş Sahibi Yapıyor! 75 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Birçok ilde mikro kredi sayesinde vatandaşlar iş kurma ve üretime katkı sağlama imkanı elde ediyor. Mikro krediler sayesinde binlerce kişinin iş hayatın atıldığı ifade ediliyor.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Erzincan Bölge Müdürü İbrahim Gürler tarafından yapılan açıklamaya göre, mikro kredi uygulaması 2003 yılında dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir toplantı ile hayata geçirildi.İlk olarak 12 girişimci kadına 6 bin TL destek verilerek başlanan mikro kredi süreci, günümüzde 160 bin kadına 600 milyon TL verilerek devam ediyor. Mikro kredi faaliyetleri ülke genelinde 67 ilde 98 şubede sürdürülüyor. Mikro Kredi Erzincan Bölge Müdürlüğü bünyesinde Doğu Anadolu’da 6 ilde faaliyet gösteriliyor.

MİKRO KREDİ NEDİR? NASIL ALINIR?

Mikro Kredi, Türkiye’de özellikle kadınların çalışma hayatına katılmasına ve gelir elde etmesine katkı sağlamak için verilen kefil ya da temine istenmeyen, tamamen güvene dayanan bir kredi sistemi olarak ifade ediliyor. Mikro Kredi sistemi kapsamında kadınlara 1000 TL ile 15 bin TL arasında kredi kullandırılmaktadır. Kredi için başvuru yapan kadınların evde üretim yapan (el işi, yemek, hediyelik vb.) ve küçük işletme kurmak için sermayeye ihtiyacı olan kişiler olduğuna dikkat çekiliyor.

MİKRO KREDİ ALMA ŞARTLARI

Mikro Kredi alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar;
-TGMP yetkililerine iş fikrinin anlatılması gerekmektedir.
-İş için gerekli olan kredi miktarının belirlenmeli ve TGMP yetkililerine bildirilmelidir.
-Başvuran kişinin beş kişilik ekip kurması ve 3 gün boyunca eğitim alması gerekmektedir. Eğitim kapsamında kredi geri ödeme sistemi hakkında da bilgi verilmektedir.
-Kredi ödemeleri genel olarak bir tören eşliğinde yapılmaktadır.

KREDİ ALANLARIN YAPTIKLARI İŞLER

Mikro kredi alan girişimciler, evde üretim yaparak mantı, yemek, erişte, hediyelik eşya, el işi ürünler yapabilir ya da dükkan kiralayarak gerekli bazı maddeleri satın alabilir. Bu sayede ticaret ile uğraşılabilir.

Mikro kredi alan girişimcilerin gözleme, pasta börek dükkanı açtığı ifade edilmektedir. Bu kişilerin bir kısmının işlerini büyüttüğü gözlemlenmiştir.Mikro Kredi sayesinde birçok kişi eğitim almış ve finansal olarak desteklenmiştir.

TÜRKİYE GRAMEEN MİKROFİNANS PROGRAMI NEDİR?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP) kar amacı gütmeyen iktisadi bir kuruluştur.TGMP geleneksel bağış ve “sadaka” yerine, Türkiye’de yoksulluğu azaltmak için “mikrokredi” hizmeti sunmaktadır. Mikrokredi sisteminin amacı dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına ve onların aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmaktır. Resmi (ticari) bankacılık sektörünün aksine mikrokredi, nüfus cüzdanı dışında hiçbir belge veya teminat gerektirmeden sunulmaktadır.

KREDİ ÇEŞİTLERİ

Temel Kredi; Eski ve yeni üyeler için geçerli olan ilk kredi türüdür. Yeni üyeler için 100 TL ila 1.000 TL arasında kredi verilebilmektedir. Kredi geri ödemesi 46 hafta boyunca yapılır.

Girişimci Kredisi; Vergi mükellefi başarılı üyelere 1.000 TL den 15.000 TL ye kadar verilen ve kredi geri ödemesi 46 hafta boyunca yapılan kredi türüdür.

Hayvancılık Kredisi;Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen üyeler için 2.000 TL ye kadar verilen ve geri ödemesi 26 hafta boyunca yapılan kredi türüdür.

Sosyal Kalkınma Kredisi;Üyelerimizin aldıkları kredilerin yanında, kendilerine ek gelir getirici ticari faaliyetlerde bulunmaları için sunulan, temizlik ürününden kozmetiğe kadar 15 çeşit ürünün içerisinde bulunduğu kredi türüdür ve geri ödemesi 46 hafta boyunca yapılır.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz