Ana Sayfa / Konut Kredileri, Konut Kredileri Hakkında / Mortgage Ödemeleri Geciktiğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

Mortgage Ödemeleri Geciktiğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır?

Mortgage Ödemeleri Geciktiğinde Ne Gibi Sorunlar Yaşanır? 224 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

20Mortgage kredileri uzun vadeye yayılan krediler oldukları için ödeme aşamasında tüketiciler, bazen bazı problemler yaşayabilir.Peki, bu tür gecikmelerde ya da ödememe durumlarında ortaya ne gibi problemler çıkabilir?

Temerrüt Faizi

Tüketicinin, mortgage taksitini son ödeme tarihine kadar ödememesi durumunda bankalar, temerrüt uygulamasına gider. Bu uygulamaya göre bankalar, öncelikle 5 iş günü içerisinde tüketiciye temerrüte girdiğini bildirir. Bu aşamada aynı zamanda temerrüt faizi de uygulanmaya başlamıştır.

Temerrüte Düştükten Sonra da Ödeme Yapmamak

Tüketici, temerrüte girdikten sonra da ödeme yapmazsa yeni problemlerle karşılaşabilir. Ard arda iki taksitini ödemeyen tüketiciye, bankadan yeni bir mektup gönderilir. Bu mektupta banka, tüketiciden borcun tamamını ister ya da konuta el koyma hakkını tüketiciye bildirir.

Bu ikinci mektuptan sonraki bir ay içinde tüketici, kredi borcunu temerrüt faizleriyle birlikte öderse, yasal yaptırımlardan kurtulabilir. Aksi durumda ise banka, borcun tamamını istemekle birlikte bir ay içerisinde konuta el koyacaktır.

Bu Problemleri Yaşamamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Tüketicinin, gecikme ya da ödeyememe ile ilgili sorun yaşamaması için, krediyi almadan önce ödeme planını iyi yapması gerekir. Özellikle mortgage kredilerinde ödeme planları uzun vadelerde yapıldığı için, kredi başvurusu öncesinde yapılacak gelir-gider durumu gözetimi daha çok önem arz etmektedir.(hangikredi.com)

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :