Ana Sayfa / Kredi Genel / Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Ölen Kişinin Kredi Borcu 36 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ölüm bilindiği üzere bir gün her canlının başına gelecek. Bundan kaçış yok. Peki kredi kullanmış bir kişi vefat ederse ne olacak? Borç bu durumda nasıl ödenir? Tüm soruların cevabı yazımız içerisinde…

Bu soruya cevap verebilmek adına, öncelikle birkaç hususa değinmekte fayda vardır. Bunların en başında hiç şüphesiz bankalar tarafından kredi çekilirken yaptırılan hayat sigortası gelmektedir. Hayat sigortası, genel olarak bankalarca kredi kullanmadan önce herkese yaptırılmaktadır. Bu, yasal bir zorunluluk olmadığı için bunu yaptırmak zorunlu değildir. Hayat sigortası, kredi kullanıldığı esnada banka tarafından yaptırılıyorsa sigorta ücreti krediyi kullanan kişi tarafından ödenmektedir. Bazı bankalar kredi kullandırırken müşterilerine hayat sigortasını şart koşmaktadır.

Hayat sigortasını kullanmanın önemi nedir?
Hayat sigortası aslında kişiye ait borçları ödemek demektir. Yani kredi kullanmış birisi vefat ederse ya da herhangi olumsuz bir durumla karşılaşıldığı durumlarda tüm borçlar sigorta şirketince karşılanmaktadır. Olumsuz durumla anlatılmak istenilen, hayatını kaybetmiş kişinin ölümünde herhangi bir şüpheli bir durum olup olmadığıdır. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığında ölüye, otopsi yapılması istenilir.

Kredi borcu devam ettiği esnada vefat eden kişi kredi kullandığı anda hayat sigortası yaptırmadıysa, böyle durumlarda tüm borçlar yasal mirasçıları kalmaktadır. Bu olay, miras kaldığındaki gibi dağıtılmaktadır. Yasal mirasçılar ölen kişinin mirasını reddederse, yani redd-i miras yaparlarsa borçlardan dolayı sorumlu tutulamazlar. Unutulmaması gereken faktörlerde birisi de kefil veya kefillerdir.

Ölen kişi kredi kullanırken kefil göstermişse banka bu bireyi de takip altına alma hakkına sahiptir. Yani anlatılmak istenilen durum, borçlu olarak birisinin borç veya borçları, kanunda aksi bir durum olmadıkça mutlaka tahsil edilir. Bu noktada görülen en önemli şey hayat sigortası faktörüdür. Kredi kullanılırken mutlaka bu sigortayı yaptırmak gerekmektedir. Bu sayede ölen kişinin kredi borcu varisler tarafından geri alınabilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz