Ana Sayfa / Konut Kredileri Hakkında / Tüm Konutlarda, Mortgage Kredisi Kullanılabilinir Mi?

Tüm Konutlarda, Mortgage Kredisi Kullanılabilinir Mi?

Tüm Konutlarda, Mortgage Kredisi Kullanılabilinir Mi? 169 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

164685_konut-kredisiKonut kredisi, ev sahibi olmak isteyen çoğu tüketicinin kullanmak durumunda olduğu ve düzenli ödemeler ile kredi ödeme şartlarının doğru belirlenmesi durumunda kullanılması son derece uygun kredilerdir. Bankalar, tüketici tiplerini ve bütçelerini göz önüne alarak herkesin cebine göre konut kredisi hazırlar. Peki bu kredileri, her konut tipi için kullanmak mümkün müdür?

İnşaat Halindeki Konutlarda Kredi Kullanılabilir

Bu konuda bilinmesi gereken ilk önemli nokta, Türkiye’de Mortgage Yasası’nın, kapsam itibariyle dünyadaki diğer ülkelerden bazı önemli farklara sahip olduğudur. Bu farkların en başında, dünyadaki Mortgage kullanımı şartlarının aksine, Türkiye’de bitmemiş durumda, yani inşaat halinde olan konutların da konut kredisi ya da Mortgage ile satın alınabileceğidir.

Bunun nedeni de Türkiye’de yeterli sayıda konutun olmayışıdır. Son hesaplamalara göre 17 milyon adet kadar olan konut sayısının birçoğu eskimiş, deprem ve sarsıntılara dayanıksız veya kaçak yapılardır. Kentsel dönüşüm planları çerçevesinde pek çoğu yenilenecektir.

Bu bilgiler bize şunu gösteriyor ki Türkiye’de bitmemiş haldeki konutları da konut kredisi ya da Mortgage kapsamında almak mümkün. Bunun için yeterli şart, konutun kat irtifak tapusu sahibi olmasıdır.

Kat Mülkiyetli Konutlar Öncelikli

Söz konusu şart sağlandığı sürece kat mülkiyetli konutlarda olduğu gibi inşaat halindeki konutlarda da kredi kullandırma serbesttir. Tabi ki yaşam standartlarını sağlamış olan kat mülkiyetli konutlar, Mortgage Kredileri’nin öncelikli tercihleri arasında yer alır. Ayrıca ikinci el konut satışlarında öncelik, yine kat mülkiyetli konutların olacaktır.(hangikredi.com)

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
Yorumunuz
İlgili Terimler :